A téli hideg otthonunkat sem kíméli! De mit tehetünk ingatlanunk védelme érdekében?
Télen a szélsőséges időjárási viszonyok miatt számos probléma felléphet otthonunkban, amiknek a nagy része elkerülhető. A fagyások, csőtörések és a fűtési rendszer meghibásodása mind olyan kellemetlenségek, amelyek otthonunk biztonságát és kényelmét is veszélyeztethetik. A téli időszak különösen nagy kihívást jelenthet, de a megfelelő elővigyázatossággal és odafigyeléssel sokat tehetünk a problémák megelőzése érdekében.
- Csőtörések és fagyások: miért történnek, és hogyan előzhetjük meg őket?
A téli hideg az egyik legnagyobb ellensége az otthoni vízrendszereknek, ugyanis ilyenkor fokozottan fennáll a fagyás veszélye. A vízvezetékek – különösen a nem megfelelően szigeteltek – könnyen elfagyhatnak, ami a csövek megrepedéséhez és csőtöréshez vezethet. És ilyen esetben nemcsak a vezetékek javításával, hanem az elfolyt víz okozta másodlagos károkkal is számolnunk kell.
Mi a teendő?
- Csövek szigetelése: A csövek szigetelése az egyik leghatékonyabb megelőzési módszer. A külső falon vagy a nem fűtött helyiségekben futó csöveket mindenképpen érdemes hőszigetelő anyaggal beburkolni, hogy megakadályozzuk a fagyást.
- Külső csapok lezárása: A külső csapok és vízvezetékek jelentik a legnagyobb kockázatot, hiszen a hideg közvetlenül elérheti őket. A téli szezon előtt zárjuk el a külső vízcsapokat, és ne felejtsük el leereszteni a rendszerből a vizet.
- Állandó hőmérséklet biztosítása: A csövek körüli helyiségek hőmérsékletét ne hagyjuk túlságosan lecsökkenni. Ha hosszabb ideig nem tartózkodunk otthon, célszerű a fűtést minimális szinten működtetni.
- Ha bekövetkezett a baj: A megfelelő szakember felkutatása időigényes feladat, ráadásul egy háztartási vészhelyzet esetén minden perc számít. Az Europ Assistance Home Care otthonasszisztencia-biztosításhoz kapcsolódó, 0-24 órában hívható segélyvonalon kollégáink azonnali gondoskodnak az ügyintézésről, és megkezdik a káresemény elhárításának szervezését.
- A fűtési rendszer meghibásodása: hogyan kerüljük el, hogy fűtés nélkül maradjunk?
A téli hónapokban a fűtési rendszer hibája különösen kényelmetlen helyzeteket okozhat. A meghibásodás leggyakrabban a rendszer elhasználódása, a megfelelő karbantartás hiánya, vagy egyszerűen az időjárás viszontagságai miatt bekövetkező hirtelen túlterhelés miatt jelentkezik.
Mi a teendő?
- Rendszeres karbantartás: A fűtési rendszer évente egyszeri ellenőrzése és karbantartása elengedhetetlen. A szakemberek ilyenkor átvizsgálják a rendszer minden részét, és kiszűrik az esetleges hibákat, amelyek a téli hidegben súlyosbodhatnak, vagy akár a fűtési rendszer meghibásodásához vezetnek.
- Levegőztetés: A radiátorok megfelelő működése érdekében ne felejtsük el időről időre kiengedni a levegőt a fűtőtestekből. Ezzel biztosíthatjuk, hogy a rendszer hatékonyan működjön.
- Figyeljünk a szűrőkre: Ha van légfűtéses rendszerünk, ügyeljünk a szűrők tisztítására is, mivel a piszkos szűrők csökkenthetik a fűtés hatékonyságát, és gyorsabb meghibásodáshoz vezethetnek. Nem is beszélve az elhanyagolt szűrők miatti esetleges egészségügyi kockázatról.
- Ha bekövetkezett a baj: Különösen a téli hidegben kulcsfontosságú, hogy mihamarabb megkezdjük a meghibásodott fűtési rendszer felmérését és megszervezzük a szükséges javításokat. Az Europ Assistance Home Care biztosítása ebben is segítséget nyújt: megszervezzük a megfelelő szakember felkeresését és elindítjuk a hiba felmérésének folyamatát. Amennyiben a készülék gazdaságosan javítható, akkor a biztosítási limitösszegig átvállalja a javítási költségeket, önrész megfizetése mellett. Amennyiben a készülék javítása gazdaságtalan vagy lehetetlen, a biztosító kártalanítást nyújt.
- A nyílászárók szigetelése: ne hagyjuk, hogy a meleg kiszökjön!
A hideg téli hónapokban a megfelelő hőszigetelés kulcsfontosságú, hiszen egy gyenge szigetelésű ablak vagy ajtó jelentős hőveszteséget okozhat, így növelve a fűtési költségeinket.
Mi a teendő?
- Tömítések ellenőrzése: Ellenőrizzük az ajtók és ablakok körüli tömítéseket, mert az elhasználódott szigetelőanyagok miatt könnyen beáramolhat a hideg levegő.
- Szellőztetés: Fontos a szellőztetés, de ügyeljünk arra, hogy ne engedjünk be túl sok hideget, különösen a nap végén, amikor már alacsonyabb a külső hőmérséklet.
- Hőszigetelő fólia: Ha nem szeretnénk az ablakokat cserélni, a hőszigetelő fólia remek alternatívát jelenthet a hőveszteség csökkentésére.
- Europ Assistance Home Care otthonaszisztencia-biztosítás – megbízható társ otthonunk védelmére!
Az Europ Assistance Home Care otthonasszisztencia-biztosítása a fentebb felsorolt problémák mellett egyéb vészhelyzetek esetén is – mint például gázszivárgás, szennyvízkiömléssel járó csatornadugulás, üvegtörés vagy bejárati ajtózár meghibásodása – azonnali segítséget nyújt a nap 24 órájában, az év 365 napján, legyen szó munkaszüneti vagy akár ünnepnapokról.
Bízza otthona védelmét Ön is egy több évtizedes tapasztalattal rendelkező, megbízható társra! Válassza ötféle Home Care csomagunk közül az Ön ingatlanának megfelelő opciót már napi 19 forinttól: https://www.europ-assistance.hu/home-care/